ND AFL-CIO Labor Endorsed Candidates for November 2020

North Dakota AFL-CIO Labor Endorsed
Candidates for November 2020

Representative in Congress                       Zach Raknerud
Governor and Lt. Governor                         Shelley Lenz and Ben Vig
State Treasurer                                             Mark Haugen
Public Service Commissioner                    Brian Kroshus
Superintendent of Public Instruction       Kirsten Baesler
            
State Representative    District 04            Hunter Andes

State Representative    District 06            Trygve Hammer

State Representative    District 08            Kathrin Volochenko

State Senator                 District 10            Charlie Hart
State Representative    District 10            Melissa Anderson
State Representative    District 10            Elsie Magnus

State Senator                 District 12            John Grabinger
State Representative    District 12            George Barnes
State Representative    District 12            Pam Musland

State Senator                 District 14            Jenna Vanhorne
State Representative    District 14            Mark Nelson

State Senator                 District 16            Kari Breker
State Representative    District 16            Hamida Dakane
State Representative    District 16            Tracey Wilkie

State Senator                 District 18            Kyle Thorson
State Representative    District 18            Jacqueline Hoffarth
State Representative    District 18            Corey Mock

State Senator                 District 20            Paul Hanson
State Representative    District 20            Zachary Blotsky
State Representative    District 20            John Pederson

State Senator                 District 22            Laetitia Hellerud
State Representative    District 22            Jodi Meisch
State Representative    District 22            Will Thompson

State Senator                 District 24            Larry Robinson
State Representative    District 24            Bradley Edin
State Representative    District 24            Naomi Muscha

State Senator                 District 26            Jim Dotzenrod
State Representative    District 26            John Hokana
State Representative    District 26            Alan Peterson

State Representative    District 28            Rebecca Phillips

State Senator                 District 32            Amelia Doll
State Representative    District 32            Krisanna Holkup Peterson
State Representative    District 32            Carl Young

State Senator                 District 34            Adam Michal
State Representative    District 34            Joshua Johnson
State Representative    District 34            Bernie Parkhurst

State Representative    District 40            Kalyn Dewitt
State Representative    District 40            Robert Kibler

State Senator                 District 42            Melissa Gjellstad
State Representative    District 42            Adam Fortwengler
State Representative    District 42            Zachary Tomczik

State Representative    District 44            Joshua Boschee
State Representative    District 44            Karla Hanson

State Senator                 District 46            Terri Hedman
State Representative    District 46            Ben Hanson
State Representative    District 46            Ben Hanson