North Dakota AFL-CIO 2016 Endorsed Candidates

Statewide Endorsements
U.S. Senate - Eliot Glassheim
U.S. Congress - Chase Iron Eyes
Governor and Lt. Governor - Marvin Nelson & Joan Heckaman
State Treasurer - Tim Mathern
Insurance Commissioner - Ruth Buffalo
Superintendent of Public Instruction - Kirsten Baesler

Legislative Endorsements
District 02 State House - Brandon Delvo

District 04 State Senate - Tyler Stafslien
District 04 State House - Cesar Alvarez
District 04 State House - Kenton Onstad

District 06 State Senate - David O'Connell
District 06 State House - Jean (Jeannie) Brandt
District 06 State House - Bob Hunskor

District 08 State House - Casey Buchmann

District 12 State Senate - John Grabinger
District 12 State House - Jessica Haak
District 12 State House - Pam Musland

District 16 State Senate - Tyler Axness
District 16 State House - Lisa Dullum
District 16 State House - Ben Hanson

District 18 State Senate - Connie Triplett
District 18 State House - Corey Mock
District 18 State House - Kyle Thorson

District 20 State Senate - Phil Murphy
District 20 State House - Rick Holman
District 20 State House - Gail Mooney

District 22 State Senate - Steven Allard
District 22 State House - Allan Peterson
District 22 State House - Marijo Peterson

District 24 State Senate - Larry Robinson
District 24 State House - Sharon Buhr
District 24 State House - Naomi Muscha

District 26 State Senate - Jim Dotzenrod
District 26 State House - Bill Amerman
District 26 State House - Jerry Kelsh

District 30 State Senate - Chris Rausch
District 30 State House - Tom Asbridge
District 30 State House - Kathleen Risch

District 32 State Senate - Tiffany Hodge
District 32 State House - Karen Ehrens
District 32 State House - Cheryl Kary

District 34 State House - Bernie Parkhurst
District 34 State House - Jessica Petrick

District 36 State House - Linda Kittilson
District 36 State House - Dean Meyer

District 38 State House - Richard Rintoul
District 38 State House - Susan Rintoul

District 40 State Senate - Phil Franklin
District 40 State House - Heidi Rintoul
District 40 State House - A J Schultz

District 42 State Senate - Mac Schneider
District 42 State House - Grant Hauschild
District 42 State House - Kylie Oversen

District 44 State Senate - Tim Flakoll
District 44 State House - Joshua Boschee
District 44 State House - Karla Rose-Hanson

District 46 State Senate - George Sinner
District 46 State House - Kirsten Diederich
District 46 State House - Dan Fisher